Rate this post

Każdy z nas zapewne nieraz spotkał się z określeniem „retro” i potrafi wskazać przedmioty które takowy właśnie styl reprezentują. To ostatnimi czasy bardzo modne pojęcie coraz śmielej gości również na rynku elektroniki użytkowej. Jak się okazuje, nie wszystkie nowoczesne urządzenia elektroniczne, których twórcy w zdecydowanej większości dążą do miniaturyzacji poddają się tym wszechobecnym trendom. Wprost przeciwnie, coraz więcej produktów mimo zaawansowanych rozwiązań technicznych czerpie pełnymi garściami z estetyki i funkcjonalności cechujących urządzenia z minionych epok. Duże przyciski, metalowe pokrętła, drewniane obudowy, a nawet rezygnacja z ciekłokrystalicznych wyświetlaczy na rzecz dość archaicznych wskaźników wskazówkowych, to tylko niektóre elementy, które sprawiają, że na widok np. najnowszego modelu radia najdzie nas nostalgia, a w oku zakręci się łezka.

Styl retro to urok i czar przeszłości w nowym, świeżym wydaniu – tak w skrócie można określić nowy trend w projektowaniu urządzeń elektronicznych, nie tak bardzo niszowy, jakby się mogło wydawać. Szukając urządzeń retro i analizując najlepsze rynkowe propozycje nasunęło nam się inne ważne pytanie: czy urządzenia projektowane w stylu retro są łatwiejsze w obsłudze, a przez to bliższe współczesnemu Seniorowi?

Miniaturyzacja, owalne, bardzo nowoczesne kształty i materiały takie jak plastik to z pewnością wyróżniki współczesnych urządzeń elektronicznych, które ze względu na mnogość funkcji, a co za tym idzie konieczność zmieszczenia ich na coraz mniejszej powierzchni determinują niejako brak czytelności klawiszy na panelu kontroli radia, czy problem z naciśnięciem bardzo małego przycisku na pilocie telewizora. Takie na pierwszy rzut oka błahe elementy wpływają na łatwość obsługi urządzenia, a ta ma niebagatelne znaczenie w sytuacji gdy radzić sobie z nimi muszą osoby starsze lub słabowidzące.

Okazuje się, że producenci wpadli na pomysł, by nie tracąc na jakości i zaawansowanej technologii stworzyć urządzenia z mniejszą ilością funkcji, łatwiejsze w obsłudze, które w dodatku nawiązują do urządzeń sprzed kilkudziesięciu lat. Radio w stylu retro, wykonane z drewna posiada metalowe, mosiężne pokrętła standardowych potencjometrów, a zamiast zwykłego wyświetlacza, archaiczne, aczkolwiek bardzo gustowne wskaźniki wskazówkowe. Co z tego, że nie ma MP3, przecież chodzi o słuchanie muzyki lub ulubionej audycji w miłym, stylowym otoczeniu.